Pewność siebie
Ebook: "W drodze po pewność siebie"
+ 3 ćwiczenia na start
Strona główna » Blog » Rozwój osobisty » Pewność siebie – czym jest i jak ją zbudować?

Pewność siebie – czym jest i jak ją zbudować?

Autorka: Marta Bartosik

Aktualizacja:

Gdy myślimy o pewności siebie, widzimy stereotypowego sprzedawcę – atrakcyjną osobę, która wie, o czym mówi i przekonująco wygłasza swoje poglądy. Nic dziwnego, że taki obraz staje nam przed oczami! Wokół tematu pewności siebie narosło bowiem wiele mitów. Postaram się z nimi rozprawić, pokazać Ci, jak ogromna wartość tkwi w pewności siebie oraz podpowiedzieć, jak…

Zła definicja dobrej rzeczy

Co to znaczy być pewnym siebie? Część osób uważa, że bycie pewnym siebie człowiekiem oznacza brak pokory, kłótliwość, nadzwyczajny upór i stałość w swoich poglądach i decyzjach. Konfrontacyjna postawa w życiu prywatnym i zawodowym nie ma nic wspólnego z prawdziwą pewnością siebie, płynącą z nas samych! 

Utożsamianie pewności siebie z byciem „jakimś” wobec świata to zła definicja. Pewność siebie przejawia się w naszym zachowaniu wobec nas samych.

Co to znaczy być pewnym siebie?

Być może zastanawiasz się, co to znaczy być pewnym siebie. Pewność siebie to szacunek do siebie i wiara w swoją wartość oraz w to, że to co mówimy i robimy jest słuszne. Postępowanie zgodnie z tym, co podpowiada nam intuicja, a także umiejętność stanięcia w swojej obronie. 

W takiej postawie nie ma nic złego i nic toksycznego. Nie jest ona równoznaczna z manipulacjami czy niezdrowym egoizmem. Jest ona przejawem troski o własne szczęście i dowodem wysokiej samoświadomości. 

Jak zachowuje się osoba pewna siebie?

Osoba pewna siebie potrafi powiedzieć, co myśli i czuje. Zna i uznaje swoje potrzeby – spełnia je i szuka możliwości samorealizacji. Umie także postawić granicę i zawetować, gdy ktoś próbuje ją przekroczyć. Nie pozwala na złe traktowanie się i bagatelizowanie tego, co chce przekazać. Jest czujna na siebie i świadoma swojej unikalności. 

Pewna siebie osoba, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, osiąga sukcesy – jakkolwiek je definiuje – oraz wyciąga naukę ze swoich porażek. Błędy nie sprawiają, że czuje się bezwartościowa i gorsza, a wręcz motywują ją do dalszej pracy nad swoimi kompetencjami, korzystania z porad specjalistów czy szukania nowych rozwiązań. Nie boi się także odpuszczać i rezygnować, gdy widzi, że upór nie przyniesie jej korzyści i ktoś inny ma rację. Nie boi się, bo wie, że to, że nie postawi na swoim, niczego nie zmienia dla niej jako osoby. Nadal będzie tak samo ważna, warta uwagi i kompetentna jak wcześniej. 

Z czego bierze się pewność siebie?

Pewność siebie bierze się ze samoświadomości i doświadczenia życiowego. Podstawą do jej wypracowania jest przyjrzenie się sobie i posiadanym zasobom (cechom charakteru, talentom, doświadczeniom). To, co ją stymuluje, to praca nad sobą i swoją samooceną, a także pozostawanie „przy sobie” na co dzień – czyli zachowywanie się dokładnie tak, jak potrzebujemy. 

Im więcej masz doświadczenia i im lepiej znasz siebie, tym łatwiej będzie Ci pracować nad pewnością siebie. A aby ją wypracować, przyjrzyj się temu, co Cię blokuje – swoim przekonaniom, błędom poznawczym i spróbuj zaakceptować siebie. 

Jak czuć się pewnym siebie?

Wiesz już, że pewność siebie to świadomość tego, jak dużo mamy do zaoferowania światu – bez względu na to, o jakich kompetencjach mówimy. Może jednak być tak, że pomimo tego, że wiesz, w czym tkwi Twoja wartość, nie umiesz znaleźć w sobie tej „magicznej” pewności siebie i brakuje Ci odwagi do stawiania na swoim. 

Jest wiele metod pracy nad sobą, które pozwolą Ci poprawić Twoją pewność siebie. Nie bój się słowa „praca” w tym kontekście – w przypadku pewności siebie mówimy o czułych, uważnych praktykach, które będą dopasowane do Twoich potrzeb. 

Jak budować swoją pewność siebie – dobre praktyki

Zachęcam Cię do sięgania po różnorodne narzędzia, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, czym pewność siebie jest i ułatwią znalezienie jej w sobie.  

We współpracy ze specjalistą

1. Praca z coachem

Doradcy kariery i coachowie są w stanie pokazać Ci, kim naprawdę jesteś i jakie masz zasoby. Oprócz tego, że pomogą Ci dostrzec to, co już masz, dadzą również narzędzia do dalszego rozwoju i wskażą, jak posiadane przez Ciebie kompetencje mogą pomóc Ci osiągnąć spełnienie. Praca ze specjalistą nie tylko wesprze Cię w budowaniu wizerunku osoby pewnej siebie i nauczy Cię, jak pokazać, że jest się pewną siebie osobą w życiu zawodowym, ale także pokaże Ci, jak się nią naprawdę stać. Jeśli uda Ci się znaleźć odpowiedniego dla siebie eksperta i w pełni zaangażować, efekty Waszej współpracy będą spektakularne. 

2. Psychoterapia

Jeśli czujesz, że masz duży problem, który odbija się na Twojej codzienności i nie umiesz sobie z nim poradzić, nie bój się poprosić o pomoc. Podjęcie współpracy z terapeutą i przejście przez proces psychoterapii wymaga odwagi, ale efekty tego procesu wynagradzają pacjentom/klientom włożony w niego trud. Kompetentny specjalista pozwoli Ci ustabilizować sytuację, zaakceptować siebie i swoją przeszłość oraz odnaleźć swoją tożsamość. Odnalezienie siebie, odkrycie swoich potrzeb i zrozumienie tego, co jest naprawdę Twoje, pomoże Ci stać się pewną siebie osobą. Jeżeli więc zmagasz się z silnym lękiem, poczuciem przytłaczającej pustki czy przewlekłym, obezwładniającym smutkiem – znajdź odpowiedniego specjalistę. Mam nadzieję, że rozmowy z nim przyniosą Ci ukojenie. 

3. Samodzielnie

Materiały poradnikowe 

Książki, e-booki, podcasty – bez względu na preferowane przez Ciebie medium przekazu, możesz znaleźć coś dla siebie. Oczywiście, nie wszystkie materiały są równie jakościowe – ważne jednak, aby wybrany przez Ciebie materiał lub twórca korespondował z Twoimi potrzebami. Od siebie polecam Ci sięgnięcie po książkę „Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i uwierzyć w siebie” Joanny Godeckiej i Aliny Adamowicz, a jeśli korzystasz też z materiałów w języku angielskim, także po podcast Your Turn w/Ashley Stahl (znajdziesz go na Spotify). Jeśli po nie sięgniesz, daj mi znać na Instagramie, jak Ci się podobały!

Social Media 

Internet jest Twoim sprzymierzeńcem w stawianiu pierwszych kroków na drodze po pewność siebie. Na Instagramie czy TikToku znajdziesz masę twórców publikujących treści edukacyjne na temat pewności siebie. Zaobserwuj je i przyswajaj wiedzę, próbując samodzielnie wdrażać zdobyte wskazówki w życie. Nie sabotuj przy tym swojego sukcesu, przeglądając wyidealizowane konta, które negatywnie wpływają na Twoją samoocenę. Zaprzestanie przeglądania ich wyjdzie Ci na dobre.  

Zachęcam Cię również do obserwacji i aktywności na profilu SIŁY KOBIET na Instagramie (jeśli jeszcze tam nie trafiłaś → link: https://www.instagram.com/silakobiet_martabartosik/ ).

Jak zwiększyć pewność siebie w kontaktach z ludźmi?

Relacje z innymi ludźmi to prawdziwy sprawdzian tego, czy faktycznie jesteśmy osobami pewnymi siebie, czy nie. Bez względu na to, czy zastanawiasz się nad tym, jak osiągnąć pewność siebie w związku czy w życiu zawodowym, musisz pamiętać, że na swojej drodze spotkasz różnych ludzi. Część z nich to wymagający „przeciwnicy” – skłonni do manipulacji czy agresji słownej. Takim osobom o silnej osobowości, dominującymi nad rozmówcą, trudno się przeciwstawić i powiedzieć, co się tak naprawdę myśli. Jeżeli jesteś w takiej relacji, w której brakuje Ci siły na to, żeby powiedzieć „nie” lub poruszyć kwestię Twoich potrzeb, zastanów się czy jest to dobra dla Ciebie relacja. 

Oprócz tego, że może brakować Ci pewności siebie (zachęcam Cię do przyjrzenia się temu), to zwyczajnie możesz się po prostu bać. Lęk przed krytyką czy agresją drugiego człowieka, zwłaszcza gdy wiesz, do czego potrafi się posunąć, jest zupełnie naturalny. Możesz albo się z nim zmierzyć i doprowadzić do konfrontacji (z wykorzystaniem stanowczej, ale nie oskarżycielskiej komunikacji), a potem postarać się postawić granicę, albo zrezygnować z danej relacji i wejść w taką, w której znajdziesz przestrzeń na ekspresję siebie i akceptację. 

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, pamiętaj, że nie musisz dogadywać się ze wszystkimi i masz prawo do decydowania, z kim budujesz relacje (bez względu na ich charakter). Takie zachowanie także jest przejawem pewności siebie, wiesz?

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń artykuł!

Cieszymy się, że artykuł Ci się podobał!

Udostępnij artykuł znajomym

Dodaj komentarz